Filo-Café

Filo-Café FB csoport

Hozzászólnál, követnéd, kérdésed van? Csatlakozz a Filo-Café Facebook csoporthoz!

csoport.jpg

Filozófiai írások

cikkek.jpg

Hírlevél

A képre kattintva feliratkozhatsz a székesfehérvári programértesítő e-mailekre
ehirlevel.jpg

Feedek

FiloCast

filocast.png

       Mi a FiloCast?

Könyvajánló

konyvek.jpg

1 %

Idén is lehetőség van arra, hogy adód 1%-val támogasd munkánkat!
Új Akropolisz Filozófiai Iskola Kulturális Közhasznú Egyesület
Adószám: 19011510-1-42

Hogy tud segíteni a jó példakép a belső harcban?

fc_bh_alma.jpegLegutóbbi Filo-Café programunk egyik asztalánál ez volt a központi kérdés. Elevenítsünk fel néhány gondolatot!

Először tisztázásra került, hogy mikor van szükség példaképekre. Segít a példakép, például akkor, ha valami újat szeretnénk elérni vagy megvalósítani, amit még nem tudunk. A számunkra még ismeretlen úton könnyen tanácstalanokká válhatunk, és ezért jó, ha tudunk valakit találni, aki már előttünk jár vagy túljutott rajta. Nyilván számunkra (is) belső küzdelem lesz kiállni a próbákat, de segít, ha ezt tudatosan felismerhetjük más példáján keresztül.

Hogyan választunk példaképet? Kezdetben, gyerekkorban öntudatlanul, például a szülőket, hiszen ők az elsődleges követendő -vagy épp nem követendő- példák. Ahogyan növekedünk, új példaképek kerülnek képbe, akiket hajlamosak vagyunk idealizálni, pl. Neo-t a Mátrixból. Ám könnyen előfordulhat, ha jobban megismerjük őket csalódhatunk bennük. Mert a találkozásnál felfedezett emberi hibák nem férnek bele az általunk elképzelt hibátlan ember képébe. Nem érdemes túlzott elvárásokat támasztani. Ezt érettebb szemmel már tisztábban látjuk, és reálisabban állunk a példaképeinkhez: jobban el tudjuk fogadni azt, aki hibázik. Felmerült az is, hogy puzzle-szerűen is összerakhatjuk a példaképünket, sokféle ember legjobb tulajdonságaiból és képességeiből. A legmagasabb szintű példaképek nem emberek. Az archetípusok -mint a tökéletes jóság vagy igazságosság- is lebeghetnek a szemünk előtt, mikor ideáinkat szeretnénk meghatározni. A mindenkori választásunk azon alapszik, hogy mit szeretnénk elérni, tenni életünkben.

A beszélgetések során felmerült néhány elgondolkodtató kérdés: Ha mi vagyunk a példaképek, jó-e, ha engedjük láttatni a hibáinkat vagy erősnek kell mutatkozni? Mások küzdése és bukása lehet-e valódi példa? A negatív példa követése is lehet-e jó?
Külön megvizsgálásra került az, ha mi magunk vagyunk a példakép. Amire figyelnünk kell, hogy hitelesek legyünk: vagyis fogadjuk el, hogy hibázhatunk, ezt elviselni a humor segítségével a legkönnyebb, amikor tudunk magunkon nevetni.

És végezetül, mire érdemes figyelni, ha másokat veszünk példaképnek? Gondolkodjuk el azon, hogy ő hogyan reagálna/reagált az adott helyzetben, és hogy mi mit tanulhatunk belőle. Ezáltal lehetőséget kaphatunk egy magasabb vagy más nézőpontból vizsgálni a problémánkat. És ami talán a legfontosabb, hogy erőt meríthetünk az előttünk álló példaképek életéből, tetteiből. Ha ők képesek voltak bizonyos dolgokra, talán mi is azok lehetünk.

FC csapata



süti beállítások módosítása