A felismerés nemcsak a bölcsek számára gyönyörűség, hanem a többiek számára is - csak éppen kisebb mértékben. (Arisztotelész)
Az élet megtanított reá, hogy szeressem az igazságot. (Márai Sándor)
Hallgass a saját belső bölcsességedre! Ha meg lehetne abból gazdagodni, hogy a tömegekre hallgatunk, a tömeg gazdag lenne! (Bob Proctor)
Azt szokták mondani, hogy az emberek és a többi állat között a fő különbség az értelem robbanásszerű fejlődése. Ám úgy tűnik, amilyen okosak vagyunk, amilyen csodálatos eredményeket értünk el, úgy veszítettük el a bölcsességünket. A bölcsesség az, amikor egy döntést annak alapján hozunk meg, hogy az miként hat majd a jövő generációira. Mi az itt és most alapján döntünk. (Jane Goodal)
Irigyelni fognak a sikeredért, a vagyonodért, az intelligenciádért, a külsődért, a státuszodért - de csak ritkán a bölcsességedért. (Nassim Nicholas Taleb)
Az értelmes ember olyan, mint a gyerek: mindig kérdez. (Horváth Dezső)
A könyveket el lehet égetni, de a tudás lángja tovább lobog! (Thomas Mann)
A bölcsesség annak a belátása, hogy mi lehetséges, valamint hogy mi nem, és belenyugodni abba, amit már nem tudunk megváltoztatni. (Salamon Ibn Gabirol)
A kevés szó: bölcsesség, a sok szó: fecsegés. (Lőrinczy György)
Végül is csupán ennyit kérhetünk egy embertől. A beismerést, hogy nem tudhatunk mindent. (Fredrik Backman)
A bölcsek köve minden valószínűség szerint nem létezik, vagy ha igen, akkor több is van belőle, és ezek a bölcsek kövei egymástól nagyon különbözhetnek. (Mérő László)
Semmit se tudunk, semmit sem ismerünk. Csak azt az egyet tudhatjuk, hogy semmit se tudunk. És ez az emberi bölcsesség teteje. (Lev Tolsztoj)
A bölcsesség útja valóban egyetlen lépéssel kezdődik. Az emberek abban tévednek, hogy figyelmen kívül hagyják az utána következő több ezer lépést. Megteszik azt az egy lépést, hogy eldöntik, eggyé válnak az univerzummal, és valami oknál fogva megfeledkeznek az ezután logikusan következő lépésről, miszerint hetven évig kell éljenek egy hegyen, naponta egy tányér rizsen és jakvajas teán, hogy az első lépésnek legyen bármilyen jelentősége is. (Terry Pratchett)
A bölcsesség fegyver minden igazságtalansággal szemben. (Cilibi Moise)
A tények mindig velünk maradnak. A bölcsességet viszont tanulni kell. (Lew Rockwell)
Bölcsebbé válni annyit jelent, mint jobban és jobban tisztába jönni azokkal a hibákkal, amelyeknek érzékelésünk és ítélkezésünk eszköze ki van téve. (Georg Christoph Lichtenberg)
Saját magunk megismerése a bölcsesség kezdete. (Arisztotelész)
Eszes az, aki mindent észrevesz. Bölcs az, aki megtanulta nem észrevenni azt, amit nem kéne. (Alexander Brody)
Szünetlenül szemünk előtt kellene tartanunk az idő hatását és dolgok változandóságát és mindennél, ami történik, annak ellenkezőjét kellene elképzelnünk. Gondoljunk tehát a szerencsében a szerencsétlenségre, barátságban az ellenségeskedésre, szerelemben a gyűlöletre, bizalomban és nyíltságban az árulásra - és megfordítva is. Ez az igazi életbölcsességnek ki nem apadó forrása: ilyformán cselekvésünk mindenkor megfontolt lesz és nem egykönnyen csalódunk. (Arthur Schopenhauer)
Ő gondolkodó: vagyis ért hozzá, hogy egyszerűbbnek lássa a dolgokat, mint amilyenek. (Friedrich Nietzsche)
Tegnap okos voltam, meg akartam változtatni a világot. Ma bölcs vagyok, így megváltoztatom magamat. (Dzsalál ad-Dín Rúmí)
Az okosságot ingyen kapjuk - a bölcsességet drágán; az élettapasztalatot: okosan és bölcsen eltöltött életünk árán. (Kner Izidor)
Az élet minden eseményétől bölcsebb lesz az ember, legyen az jó vagy rossz. (Kocsis Laura)
Közkincs az igazság s a bölcsesség: nem azé, aki elsőnek mondta ki vagy aki utána mondta. (Michel de Montaigne)
Az okos embereknek (...) előbb a dolgok kimenetelét kell megvizsgálni, és csak azután belefogniuk. (Aiszóposz)
Csupán a bölcsek véleményét kell megvizsgálnunk, mert a többiekkel, akiknek érveik nincsenek, csupán érzelmeik vannak, lehetetlenség érvelő beszélgetést folytatni. (Arisztotelész)
Bölcs eszme nélkül bármily erő ledől. (Quintus Horatius Flaccus)
Képek forrása: canva