Filo-Café: A párbeszéd művészete
A Filo-Café a Kairosz Kultúrműhely által havi rendszerességgel megtartott nyilvános program, amelyre minden, a tartalmas és mély beszélgetéseket kedvelő, a saját gondolatait szívesen megosztó és mások gondolataira kíváncsi érdeklődőt szeretettel várunk. A Filo-Café, mint esemény alapvetően két fontos pillérre épül: az első a kommunikáció, a beszélgetés kultúrájának fejlesztése, a második pedig a témákban rejlő filozófiai tartalom kibontása.
Kommunikáció:
Célunk az emberek közötti beszélgetések minőségének javítása az ún. filozófiai párbeszéd gyakorlásán keresztül. Ennek lényege éppen ellentétes a mai kor erőre építő, harsány és durva „vitakultúrájával”. A filozófiai párbeszédnek nem célja a meggyőzés, különösen nem a legyőzés, vagy a beszélgetőtársunkon való bármilyen formájú és mértékű felülkerekedés. Ezeknek a beszélgetéseknek, illetve estéknek nincs „győztese”, sem „vesztese”. Éppen ellenkezőleg! A filozófiai párbeszéd során kifejezett CÉL a többiek gondolataira való tudatos odafigyelés, a mélyebb megértésükre való törekvés és az azokhoz való kapcsolódás. Hisszük, hogy az építő jellegű reflexiók, az elhangzottak más szempontú továbbgondolásai, kifejtései egy-egy beszélgetésnek olyan fonalát képesek létrehozni, amelynek eredménye valóban lényegi, értékes mondanivaló és a személyiségünket gazdagító szellemi tapasztalat lehet. Filo-Café estjeink alkalmával, beszélgetéseink során pedig éppen ezt az élményt keressük. Célunk tehát egymás gondolatainak mélyebb megértése, összecsiszolása, összekapcsolása, és ezáltal egy olyan magasabb és szélesebb perspektívájú nézőpont kialakítása, ami a beszélgetésben résztvevőket új felismerésekkel, megértésekkel, tapasztalatokkal képes gazdagítani.
Filozófia:
Filo-Café estjeink tematikusak, a beszélgetések minden alkalommal egy előzetesen kiválasztott és meghirdetett témához kapcsolódnak. A kiválasztásnál fontos szempont, hogy olyan fogalmakat hozzunk be, melyekben az egyénre, a társadalmunkra és/vagy a világunkra vonatkozó mélyebb filozófiai mondanivaló, erkölcsi/etikai vagy más jellegű útmutatás, tanítás is rejlik. Ezen mélységek megismerése, rétegeinek kibontása az este során közös feladatunk. Habár az esemény bevezető 10-15 percében a házigazda felvezeti a témát, a záró 10-15 percben pedig elmélyíti azt és mindenképpen szót ejt annak filozófiai vonatkozásairól is, a Filo-Café valódi értéke a beszélgetések során, az egymásra figyelés és a közös építkezés által létrejövő szellemi tapasztalatokban és az este után magunkkal, magunkban „hazavitt” értékes, hasznos, lelkünket emelő gondolatokban rejlik.
A Filo-Café módszer:
A World Café a The World Café Community által kidolgozott és terjesztett módszer, melynek célja a valóban értékes beszélgetések támogatása a közösségek életében. Erről bővebben itt olvashattok: www.theworldcafe.com
A Kairosz Kultúrműhely a módszert a helyi sajátosságokhoz és célokhoz igazítva, de a The Word Café Community teljes körű engedélyével használja.
A beszélgetések vezetői:
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola előadói
Mit érdemes még tudnom?
Az esemény nagyjából 2-2.5 óra időtartamú. Belépődíj nincs és az sem baj, ha idő előtt el kell menned.
Hol van ez a hely?
Székesfehérvár, Várkörút 21. cím alatt.
Kapcsolat: szfvar@ujakropolisz.hu